Začínáme včelařit

Včelaření je zajisté krásný a užitečný koníček. Možná si myslíte, že včelařit není na první pohled tak snadné. Nemáte se vůbec čeho obávat. Jen si pro začátek musíte zjistit důležité informace a nakoupit potřebné prostředky a pomůcky. Potom už do včelaření snáze proniknete, stačí mít jenom chuť.

Na začátku je potřeba si uvědomit, kam včely umístíte. Včelstvo můžete umístit na zahradu, louku, ke křoví, a okraj lesa. Všude tam, kde mají včely dostatečný přísun rostlin potřebných k opylování. Mezi nejběžnější rostliny pro včely jsou pylodárné a nektarodárné.

Na začátek je potřeba si nakoupit včelstvo. Optimální počet včelstev nebo oddělků je cca pět. Pokud budete mít na začátek tento přibližný počet, je málo pravděpodobné, že by včelstva všechny najednou uhynula.

Včelstvo je potřeba někam uložit. Proto doporučujeme pořídit si uteplené nástavkové úly rámkové míry 39 x 24 cm. Samozřejmě, obchody nabízí z výběru velkého počtu úlů, ale je potřeba si uvědomit, že jednoduché úly přístupné shora jsou nejvyhledávanější mezi včelaři. Poté je již na každém včelaři, pro jaký typ úlu se sám rozhodne.

Kromě pořízení úlu je potřeba si pořídit i další nezbytné vybavení a pomůcky.

Zajisté si pokládáte otázku, jaké potřeby budete potřebovat pro včelaření na začátek. Včelař se neobejde bez včelařské kombinézy, rukavic, klobouku. Ochranné prostředky chrání včelaře především proti bodnutí do hlavy, obličeje a celého těla.  I přes ochranné pomůcky není vyloučeno, že dojde k pobodání od včel. A proto by začínající včelaři tuto skutečnost neměli podcenit a měli by si předtím udělat testy na alergologii.

Mezi další nutné pomůcky patří:

  • Rozpěrák – slouží k rozevírání plástů, aby včelař mohl se včelami hospodařit
  • Smetáček na ometání
  • Kuřák, na „zklidnění“ včel – do které se dává ztrouchnivělé dřevo
  • V dalším roce si včelař musí pořídit medomet, do kterého se stáčí med a odvíčkovací vidličku

Včelaření může začít!