Apiguard je přírodní léčivo proti Varroa Destructor, známému jako "kleštík".
Tento účinný přípravek rovněž prokázal svou efektivitu v boji proti vápenatění včelího plodu, což z něj činí všestranný nástroj pro zdraví včelstev.
Apiguard představuje sofistikovaný, patentovaný gel s technologií pomalého uvolňování, která zajišťuje optimální a kontrolované dávkování jeho hlavní účinné látky - Thymolu. Thymol je zcela přírodní substance, kterou můžeme běžně nalézt v rostlinách (především v tymiánu), ale vyskytuje se také přirozeně v medu. Jeho využití však přesahuje včelařství - běžně se používá v kosmetickém průmyslu a ve farmaceutické výrobě, kde je ceněn pro své schopnosti rozšiřovat cévy a další léčivé vlastnosti.
Významnou předností Apiguardu je jeho šetrnost - nemá žádné negativní či škodlivé účinky na včely samotné, kvalitu včelího vosku ani na včelí plod, což z něj činí bezpečnou volbu pro komplexní péči o včelstva.
Jak Apiguard funguje?
Mechanismus účinku Apiguardu je fascinující svou jednoduchostí a efektivitou. Po otevření misky s přípravkem se gel začíná postupně a kontrolovaně vypařovat. Je důležité si uvědomit, že když se gel z misky vizuálně vypaří, neznamená to konec léčebného procesu - právě naopak. V této fázi se již aktivní látka rovnoměrně distribuovala po celém prostoru úlu. Díky tomu, že se Apiguard vypařuje výrazně pomaleji než jiná dostupná léčiva, nepůsobí na včely agresivně a minimalizuje narušení jejich přirozené aktivity a pracovního rytmu.
Včely dělnice, vedeny svým instinktem udržovat čistotu v úlu, se přirozeně snaží odstranit gel, který vnímají jako cizorodou látku. Během tohoto procesu se Apiguard zachytává na jemných chloupkách včelího těla, a tímto způsobem ho včely nevědomky, ale velmi efektivně distribuují po celém prostoru úlu. Zajímavostí je, že i po kompletním odstranění gelu z misky a dokonce i po vyjmutí misky z úlu, léčebný účinek Apiguardu pokračuje, což svědčí o důmyslnosti celého systému.
Použití:
1.Otevřenou misku umístíme pečlivě na plodové rámky - víkem směrem nahoru
(důležité upozornění: hliníkové víčko z misky neodstraňujeme, protože obsahuje část aktivního gelu, která je součástí léčebné dávky).
2.Po uplynutí doporučených 10 dnů provedeme kontrolu zbývajícího množství gelu v misce. Pokud zjistíme, že miska je již zcela prázdná, okamžitě ji nahradíme druhou miskou pro pokračování léčby. V případě, že i po deseti dnech stále nacházíme v misce zbytky gelu, ponecháme první misku v úlu až do 14. dne a teprve poté ji vyměníme za druhou misku, čímž zajistíme maximální využití léčivých látek.
3. Druhou aplikovanou misku necháme působit v úlu po delší dobu, konkrétně 2 až 4 týdny, a po uplynutí této doby ji z úlu definitivně odstraníme. Z tohoto postupu vyplývá, že celková doba komplexního léčení trvá přibližně 4 až 6 týdnů, což zajišťuje důkladné ošetření včelstva.
Pro dosažení optimálních výsledků je důležité vědět, že Apiguard vykazuje nejlepší účinnost při teplotách přesahujících 15°C. Ačkoliv je možné přípravek aplikovat i při nižších teplotách, je třeba počítat s tím, že gel se v chladnějším prostředí vypařuje výrazně pomaleji, což nevyhnutelně prodlužuje celkovou dobu léčení, což není z praktického hlediska příliš vhodné ani efektivní.
Šest přesvědčivých důvodů, proč zvolit právě Apiguard:
Jedná se o 100% přírodní produkt (s hlavní účinnou látkou Thymol, která je šetrná k životnímu prostředí)
Vyznačuje se prokázanou vysokou účinností proti třem závažným druhům včelích škůdců a patogenů:
Varroa Destructor (známý jako kleštík včelí, hlavní parazit ohrožující včelstva celosvětově)
Acarapis Wood (roztočík včelí, který napadá dýchací cesty včel)
a proti nebezpečné parazitní houbě Ascosphaera apis (která způsobuje obávané zvápenatění včelího plodu)
Je mimořádně účinný i proti populacím roztočů Varroa, které již vyvinuly rezistenci vůči běžně používaným pyrethroidům
Má nulovou ochrannou lhůtu - přesně 0 dní, což umožňuje flexibilní použití
Představuje absolutně bezpečnou volbu pro včelaře (nezanechává žádné nežádoucí stopy v medu ani ve vosku)
Kdy je nejvhodnější přípravek aplikovat:
Apiguard lze optimálně využít v letním období, ideálně bezprostředně po dokončení sklizně (vytáčení) medu, za podmínek, kdy průměrná denní teplota dosahuje alespoň 15°C. Toto načasování není náhodné - včely vykazují při teplejším počasí výrazně vyšší aktivitu, což významně napomáhá efektivnímu rozšíření léčivých složek Apiguardu po celém včelstvu. V případě, že je nezbytné včelstvo v tomto období zakrmit, doporučuje se zahájit léčebnou kúru s několikadenním předstihem, aby aktivní látky přípravku mohly dostatečně působit ještě před samotným krmením.
Praktické rady a užitečné postřehy z praxe:
Vždy si důkladně ověřte, že včely - dělnice mají volný a neomezený přístup k misce s přípravkem. V závislosti na typu používaných úlů může být nezbytné vytvořit dodatečný prostor nad miskou, například pomocí přídavného nástavku, speciálně upraveného víka, krmítka nebo prázdného medníku, který zajistí optimální cirkulaci účinných látek.
- misku s gelem ponechte v úlu po celou dobu, dokud se veškerý objem gelu zcela nerozpustí a nevypaří, což zajistí maximální účinnost léčby
- pravidelně a pečlivě monitorujte jakékoliv změny v chování a zdravotním stavu včelstva, neboť v některých případech může být indikována potřeba dodatečné léčby mimo hlavní sezónu
- po zahájení léčebné kúry můžete pozorovat dočasný neklid ve včelstvu, což je normální reakce a není důvodem k obavám - jde o přechodný jev
- během celého průběhu léčby je běžné, že můžete v okolí úlu zaznamenat charakteristický, bylinný zápach thymolu, který je přirozenou součástí léčebného procesu
Nežádoucí vedlejší účinky: v počáteční fázi léčby se může vyskytnout mírné podráždění včelstva, které se projevuje zvýšenou aktivitou, tento jev však obvykle odezní během několika málo dní, kdy si včely na přítomnost thymolu zvyknou
FAQ o Apiguard
Jak zajistit včelkám přístup k Apiguard äby mohly včelky efektivně využít Apiguard, musí mít "dělnice" volný přístup k misce? V některých úlech je nutné vytvořit prostor nad miskou, například pomocí nástavku nebo otočením horního krytu úlu. Misku nechte v úlu až do úplného rozpuštění gelu, a sledujte změny ve včelstvu. Občas je potřeba provádět další léčbu mimo sezónu.
Příznaky léčby Apiguardem po zahájení léčby může včelstvo dočasně ukazovat známky podráždění, což je běžná, ale přechodná reakce na thymol, hlavní aktivní složku Apiguardu. Charakteristický pach této látky bude přítomen během léčebného procesu.
Ideální období pro aplikaci Apiguardu je vhodné použít v létě, ideálně po skončení medové snůšky, kdy průměrné teploty dosahují okolo 15°C. Teplejší počasí podporuje aktivitu včel, což zlepšuje distribuci gelu v úlu. Pokud je potřeba včelstvo vykrmit, léčbu aplikujte několik dní před tím, aby thymol měl čas působit.
Jak Apiguard aplikovat? Pokud používáte menší balení s miskami, odstraňte ochrannou folii a misku s gelem umístěte na plodové rámky. Po dvou týdnech misku vyměňte za novou a nechte ji v úlu 2 až 4 týdny. Pro aplikaci z většího balení s 3 kg gelu použijte lopatku a dávkujte 50 g na misku dodanou s výrobkem. Postup opakujte každé dva týdny s celkovou délkou léčby 6 týdnů.
Správný čas pro aplikaci Apiguard je kdykoliv během dne, ale ideální je večer či po západu slunce, když jsou včely v úlu. Nižší teploty večer zajišťují pomalejší uvolňování vaporizujícího gelu, což usnadňuje včelám přivykání na thymolové výpary.
Lzepoužití na více plodištích? Ano, Apiguard můžete použít na jedno a půl nebo dvě plodiště, ale efekt může být mírně nižší, protože větší počet včel potřebuje ošetření. Umístěte gel na rámky ve spodním plodišti, a horní plodiště nainstalujte nad gel.
Kdy Apiguard nepoužívat? Apiguard by se neměl používat během medové snůšky, aby nedošlo ke znehodnocení chuti medu. Je vhodné provádět léčbu v době, kdy teploty neklesají pod 15°C a kdy ve včelstvu není očekávaná výrazná nárůstová fáze nového plodu.
Specifika aplikace a podmínky Při teplotách nad 25°C aplikujte menší dávky, a dno úlu by mělo být během aplikace zavřené, aby se zamezilo úniku těžkých vaporizujících výparů. Pokud včely tvoří „chumáče" před úlem, může jít o dočasnou reakci na nové podmínky.
Ošetření slabších včelstev Pro malé včelstva se doporučuje snížené dávkování na 25 g gelu, aby nedošlo k stresu nebo infekci plodu. Pokud je zaznamenáno odstranění plodu, Apiguard odstraňte.
Skladování Apiguardu Uchovávejte gel mimo přímé slunce a v teplotách pod 30°C. Přehřátí může změnit konzistenci gelu a snížit jeho účinnost. Dodržujte pokyny skladování i během přepravy.
Apiguard je přírodní lék Varroa Destructor "kleštíkovi" Je také účinný proti "roztočíkovi včelímu" a "vápenatění" včelího plodu.