Podporujeme:

 

Přírodní léčivo proti Varroáze:

Přidejte se k nám:

 

  

 

Jsme členy:

 

 

Dodržujeme:

 

Doprava ZDARMA od 999 Kč

Nemoci u včel

Základními chorobami včelstev u nás je varroáza, virové nákazy, mor včelího plodu, nosemóza, houbová onemocnění, zavíječ voskový a tumidóza.

Varroáza

Proti roztoči Varroa destructor ‒ česky kleštík včelí naše včely nemají přirozenou obranyschopnost a varroáza (používané napadení roztočem) je decimuje. Včely parazita přenášejí na svém těle a oplozené samičky roztoče se nechají zavíčkovat společně s larvou včely medonosné v buňce. Zde nakladou vajíčka, z těch se vylíhne další generace roztočů. Roztoči sají z včelích kukel i dospělců hemolymfu. Narozené včely se rodí s poškozeními, které zkracují jejich život. Kleštík přenáší při sání včelí hemolymfy různé virózy.

V dnešní době se tlumení varroázy, které je u nás povinné, provádí v létě či podletí, kdy se zakládá zimní generace včel. Léky se aplikují kontaktními pásky nebo odparem. Léčiva s výjimkou kyseliny mravenčí se aplikují po odebrání medu. Podzimní léčba se provádí kouřem nebo aerosolem s léčivou látkou

 

Virové nákazy

Virové nákazy u včely medonosné souvisí s varroázou. Roztoč je přenašečem virových nákaz, které mají různé projevy.


Názvy jednotlivých nákaz napoví o jejich projevech:

  • Virus deformovaných křídel
  • Virus akutní paralýzy včel
  • Virus chronické paralýzy včel
  • Virus pytlíčkovitého plodu
  • Virus černání matečníku
  • Kašmírský virus

Pro léčbu viróz je vhodné použití schválených léčiv pro Českou republiku na principu odpařování kyseliny mravenčí například v podobě Formidolu - desky, které jsou nasáknuty kyselinou mravenčí, které v úlu působí dlouhodobě.

 

Mor včelího plodu

Onemocnění včelího plodu přenášejí dospělé včely. Původcem je tyčinkovitá bakterie Paenibacillus larvae. Žije ve střevě larvy, kterou posléze zahubí. Včely otevírají víčka napadených buněk s rozkládajícími se larvami. V každé jsou miliony odolných spor, ty přežijí i desetiletí, jsou odolné mrazu i vysokým teplotám. U postižených včelstev je nutná likvidace, vyhlášená karanténa kolem ohniska nákazy je 5 km. Ministerstvo zemědělství vyplácí postiženým včelařům finanční náhrady.

 

Nosemóza

Je onemocnění zažívací traktu dospělých včel, které způsobuje prvok Nosema apis. Ten se množí v žaludku včely. Včely nedokáží strávit potravu a kálí i v úlu. Nosemóza napadá včelstva zejména na jaře, kdy včely nemají dostatek příležitostí k proletům. Prvok špatně snáší vysokou teplotu a v letním období onemocnění mizí.

 

Houbová onemocnění

Zvápenatění včelího plodu není u nás časté, projevuje se mumifikací larev. Houba spotřebuje veškerou potravu a larvu vyhladoví. Pak prorůstá a požírá celé její tělo. Spóry přežívají až 15 let.

Zkamenění včelího plodu je u nás onemocnění vzácné, způsobené houbou rodu Aspergillus. Ze střev onemocnění proroste celým tělem larvy, kterou postupně rozloží. Mumie velmi rychle ztvrdne ‒ odtud název. Může napadnout i dospělé včely.

Léčení houbových onemocnění se provádí např. kyselinou mravenčí nebo Formidolovými destičkami. Řešením je výměna včelí matky ‒ zvýší se čistící pud včel, které nákazu zcela odstraní.

 

Zavíječ voskový

Mol se živí včelím voskem a zbytky kokonů. Včelám zavíječ neškodí, problém je při skladování rezervních plástů, ale škůdce nesnáší průvan. Další možnost je plásty čas od času vysířit. Vývoj zavíječe neprobíhá při teplotách nižších než 9°C, včelaři tedy skladují plásty v chladných prostorách.

 

Tumidóza

Parazit Aethina tumida ‒ Lesknáček úlový napadá plásty se zásobami a larvami, které požírá. V Evropě je potvrzený výskyt v Portugalsku. Obrana proti tumidóze zatím není vyvinuta. Účinnou obranou je zamezit importu brouka.
 

Aktuality

Děláme maximum, abyste své zboží dostali co nejdříve. Děkujeme za pochopení.

Vážení zákazníci, včelaři,    splatností od 1.3.2019 jsme zavedli nový ceník dopravce Česká pošta balík do ruky.   Z důvodu výrazného navýšení cen ...

Články

Na Ostravsku tak jako i v jiných částech České republiky nebyla první snůška příznivá. Byli i včelaři, kteří ani nevytáčeli, protože neměli co. Druhá snůška...

Včely stavějí plástve z kroužků, ale vycházejí jim šestiúhelníky. Včelí plástev zajímá architekty i techniky stovky let.. Matematici přišli s teorií jak to M...