Nemoci u včel

Základními chorobami včelstev u nás je varroáza, virové nákazy, mor včelího plodu, nosemóza, houbová onemocnění, zavíječ voskový a tumidóza.

Varroáza

Proti roztoči Varroa destructor ‒ česky kleštík včelí naše včely nemají přirozenou obranyschopnost a varroáza (používané napadení roztočem) je decimuje. Včely parazita přenášejí na svém těle a oplozené samičky roztoče se nechají zavíčkovat společně s larvou včely medonosné v buňce. Zde nakladou vajíčka, z těch se vylíhne další generace roztočů. Roztoči sají z včelích kukel i dospělců hemolymfu. Narozené včely se rodí s poškozeními, které zkracují jejich život. Kleštík přenáší při sání včelí hemolymfy různé virózy.

V dnešní době se tlumení varroázy, které je u nás povinné, provádí v létě či podletí, kdy se zakládá zimní generace včel. Léky se aplikují kontaktními pásky nebo odparem. Léčiva s výjimkou kyseliny mravenčí se aplikují po odebrání medu. Podzimní léčba se provádí kouřem nebo aerosolem s léčivou látkou

 

Virové nákazy

Virové nákazy u včely medonosné souvisí s varroázou. Roztoč je přenašečem virových nákaz, které mají různé projevy.

 

Názvy jednotlivých nákaz napoví o jejich projevech:

 

  • Virus deformovaných křídel
  • Virus akutní paralýzy včel
  • Virus chronické paralýzy včel
  • Virus pytlíčkovitého plodu
  • Virus černání matečníku
  • Kašmírský virus

 

Pro léčbu viróz je vhodné použití schválených léčiv pro Českou republiku na principu odpařování kyseliny mravenčí například v podobě Formidolu - desky, které jsou nasáknuty kyselinou mravenčí, které v úlu působí dlouhodobě.

 

 

Mor včelího plodu

Onemocnění včelího plodu přenášejí dospělé včely. Původcem je tyčinkovitá bakterie Paenibacillus larvae. Žije ve střevě larvy, kterou posléze zahubí. Včely otevírají víčka napadených buněk s rozkládajícími se larvami. V každé jsou miliony odolných spor, ty přežijí i desetiletí, jsou odolné mrazu i vysokým teplotám. U postižených včelstev je nutná likvidace, vyhlášená karanténa kolem ohniska nákazy je 5 km. Ministerstvo zemědělství vyplácí postiženým včelařům finanční náhrady.

 

Nosemóza

Je onemocnění zažívací traktu dospělých včel, které způsobuje prvok Nosema apis. Ten se množí v žaludku včely. Včely nedokáží strávit potravu a kálí i v úlu. Nosemóza napadá včelstva zejména na jaře, kdy včely nemají dostatek příležitostí k proletům. Prvok špatně snáší vysokou teplotu a v letním období onemocnění mizí.

 

Houbová onemocnění

Zvápenatění včelího plodu není u nás časté, projevuje se mumifikací larev. Houba spotřebuje veškerou potravu a larvu vyhladoví. Pak prorůstá a požírá celé její tělo. Spóry přežívají až 15 let.

Zkamenění včelího plodu je u nás onemocnění vzácné, způsobené houbou rodu Aspergillus. Ze střev onemocnění proroste celým tělem larvy, kterou postupně rozloží. Mumie velmi rychle ztvrdne ‒ odtud název. Může napadnout i dospělé včely.

Léčení houbových onemocnění se provádí např. kyselinou mravenčí nebo Formidolovými destičkami. Řešením je výměna včelí matky ‒ zvýší se čistící pud včel, které nákazu zcela odstraní.

 

Zavíječ voskový

Mol se živí včelím voskem a zbytky kokonů. Včelám zavíječ neškodí, problém je při skladování rezervních plástů, ale škůdce nesnáší průvan. Další možnost je plásty čas od času vysířit. Vývoj zavíječe neprobíhá při teplotách nižších než 9°C, včelaři tedy skladují plásty v chladných prostorách.

 

Tumidóza

Parazit Aethina tumida ‒ Lesknáček úlový napadá plásty se zásobami a larvami, které požírá. V Evropě je potvrzený výskyt v Portugalsku. Obrana proti tumidóze zatím není vyvinuta. Účinnou obranou je zamezit importu brouka.