Feromony u včelích matek

Feromony jsou přírodní chemické látky, které vysílají podvědomé signály opačnému pohlaví, kde spouští velmi silné odezvy nejenom sexuální. Ve včelařství se používají feromony včelí matky (pach včelí matky), která přiláká včely na místo, kde byla tekutina aplikována.

K dosažení žádoucího účinku je doporučeno umístit úl či rojáček na dobře viditelné místo, které je chráněné před slunečními paprsky (na místo často navštěvované rojem). Nejoptimálnější je zavěšení 3 až 5 kusů rojáčků (závislé od počtu chovaných včelstev, rojivosti a častosti návštěv) ve vzdálenosti 5 - 10 metrů od úlů ve výšce asi 2 metrů od země. Vůně k nalákání včel vydrží okolo 5 dní. V případě deště je nutné provést novou aplikaci.

Mezi další oblíbené přípravky patří:

  • feromonová pasta - rojochytová vůně (feromon včelí matky) ve formě pasty. Pasta se aplikuje na místo, kam chceme přilákat roj. 
  • feromonový gel - rojochytový gel obsahující feromony, které lákají včely k usazení se právě v místě aplikace. 
  • feromonový sprej – aplikace na stěny úlu ze vzdálenosti asi 30 cm, je potřeba opakovat každých 8 dní. Na nových úlech je potřeba úly nejprve vykouřit zapálením novin či slámy.