Dezinfekční prostředek FAM 30 1l - Komplexní řešení pro sanitaci ve včelařství
Vysoce účinný jodoforový dezinfekční prostředek určený k profesionální sanitaci prostorů a zařízení v chovech zvířat, s mimořádnou účinností ve včelařské praxi
Tento specializovaný výrobek lze v souladu s platnou vyhláškou prodávat výhradně profesionálním uživatelům. Při zadávání objednávky je nezbytné uvést své identifikační číslo (IČ), bez kterého nebude možné zásilku expedovat a doručit.
FAM30 a SHIFT je ideálním řešením pro komplexní dezinfekci ve včelařském provozu - efektivně ošetřuje úly, rámky, oplodňáčky, veškeré včelařské nářadí a nástroje, skladovací prostory, transportní techniku, včelařské potřeby a drobné pomůcky používané při práci se včelstvy.
Oficiálně schválený přípravek pro boj proti nebezpečným nákazám ve včelařství i dalších chovech.
Vykazuje silné baktericidní, fungicidní, virucidní a sporocidní účinky proti širokému spektru patogenů.
Poskytuje dlouhodobý bakteriostatický účinek trvající až 8 týdnů po aplikaci.
Zachovává si plnou účinnost i v přítomnosti organické hmoty, což je klíčové pro praktické využití.
Je 100% biologicky odbouratelný, což minimalizuje ekologickou zátěž prostředí.
Vhodný pro použití před bioplynovou stanicí (BPS) a čistírnou odpadních vod (ČOV), nenarušuje jejich funkci.
FAM30 - profesionální dezinfekce pro včelaře
Význam a charakteristika přípravku:
- Komplexní účinnost: Širokospektrální dezinfekční prostředek s prokázanou účinností proti virům, bakteriím, plísním a dalším patogenům ohrožujícím zdraví včelstev
- Flexibilní provozní podmínky: Spolehlivě funguje při teplotách od -10°C, v tvrdé vodě s vysokým obsahem minerálů, na jakémkoli typu povrchu a dokonce i v přítomnosti organického znečištění, které často snižuje účinnost běžných dezinfekčních prostředků.
- Bezpečná účinná látka: Obsahuje přírodní jód, který má dlouhou historii bezpečného používání v dezinfekčních aplikacích
- Pečlivě zvolené pomocné látky: Neiontové smáčedlo na bázi alkoholu zajišťující optimální pokrytí povrchů, kombinace kyseliny sírové a fosforečné běžně používaných ve včelařské praxi pro maximální účinnost a kompatibilitu s včelařskými materiály
Flexibilní možnosti aplikace:
- Všestranné použití: ponor pro menší předměty, postřik pro větší plochy, pěnová aplikace pro svislé povrchy, otěr pro nedostupná místa, aplikace aerosolem, ULV (ultra low volume) technologie, ultrazvukový a termální generátor pro komplexní prostorovou dezinfekci.
Hlavní oblasti využití:
- Pravidelná preventivní dezinfekce včelařského vybavení, účinná dekontaminace při výskytu nebezpečných nákaz, efektivní přerušení infekčního tlaku v chovech a dlouhodobá prevence množení bakterií a plísní zajišťující ochranu po dobu několika měsíců od aplikace.
Specifické oblasti použití, doporučené koncentrace a přesné dávkování ve včelařské praxi:
1) Kritické části úlu a nástroje přicházející do přímého styku se včelami:
- Důkladné ošetření ponorem: Připravte roztok o koncentraci 2 % (poměr ředění 1:50, což znamená 20 ml přípravku na 1 litr vody)
- Efektivní ošetření pěnou nebo postřikem: Použijte vyšší koncentraci 4 % (poměr ředění 1:25, tedy 40 ml přípravku na 1 litr vody) pro zajištění dostatečného účinku při těchto aplikačních metodách
2) Běžné včelařské potřeby, nástroje denní potřeby, vnější části včelína, vnější povrchy úlů a víka:
- Standardní ošetření pěnou nebo postřikem: Postačí nižší koncentrace 1 % (poměr ředění 1:100, což odpovídá 10 ml přípravku na 1 litr vody)
Pro maximální ochranu vašich včelstev provádějte preventivní dezinfekci pravidelně v doporučených intervalech, abyste účinně zabránili zavlečení a šíření nových nemocí, patogenů a parazitů v chovech.
Detailní postup použití FAM30 při komplexní dezinfekci včelařského vybavení:
Správná dezinfekce úlu, jeho jednotlivých částí a včelařských nástrojů:
-
Profesionální dezinfekce postřikem nebo pěnou:
- Všechny úly (vnitřní povrch dna, nástavců, strůpků) bez ohledu na použitý materiál nejprve důkladně očistěte či opalte a následně dezinfikujte kvalitní pěnou nebo rovnoměrným postřikem přípravkem FAM30 v koncentraci 4 % (40 ml na 1 litr vody) v přesné dávce 300 ml připraveného roztoku na každý 1 m² ošetřované plochy. Zvláštní pozornost věnujte důkladnému ošetření dna úlu, kde se často hromadí nečistoty.
- Přesná spotřeba pro standardní úl: Pro ošetření vnitřní plochy jednoho dna, nástavku a víka o celkové ploše přibližně 1,4 m² budete potřebovat 420 ml roztoku (což odpovídá 17 ml koncentrátu FAM30 smíchaného s 403 ml čisté vody)
-
Důkladná dezinfekce ponorem:
- Menší komponenty jako rámečky, oplodňáčky, česnové uzávěry a další drobné nástroje po pečlivém očištění dezinfikujte úplným ponořením na dobu minimálně 30 minut v připravené lázni FAM30 o koncentraci 2 % (20 ml na 1 litr vody). Při nižších teplotách v rozmezí 0-10 °C prodlužte dobu působení na 90 minut pro zajištění plné účinnosti.
- Důležité upozornění: Pro aplikaci při teplotách pod 0 °C kontaktujte odborného specialistu, který vám poradí s úpravou postupu pro zimní podmínky.
- Praktická poznámka: Rámky důsledně dezinfikujte vždy po každém vyvaření díla, nejpozději však jednou za rok pro udržení optimální hygieny v úlu.
Jednoduchá vizuální kontrola účinnosti dezinfekce:
- Při aplikaci postřikem: Správně ošetřený materiál po aplikaci viditelně změní barvu na charakteristickou hnědou (způsobenou přítomností jódu), což potvrzuje dostatečné pokrytí dezinfekčním prostředkem.
- Při aplikaci pěnou: Ošetřovaný materiál bude rovnoměrně pokrytý okrově hnědou pěnou, která by měla na povrchu setrvat po dobu až 30 minut, zajišťující dostatečný kontaktní čas pro plnou dezinfekci.
- Při dezinfekci ponorem: Účinný dezinfekční roztok má výrazné karmínově hnědé zbarvení, které se postupně mění na světle hnědé až oranžovo-žluté. Jakmile dojde k této barevné změně, je třeba roztok vyměnit za čerstvý pro zachování dezinfekční účinnosti.
Správný postup po provedené dezinfekci:
- Po důkladném ošetření nechte všechny dezinfikované části úlů dostatečně zaschnout a odvětrat po dobu 2-4 týdnů na suchém, čistém a dobře větraném místě s volným přístupem vzduchu, aby se odstranily veškeré zbytky dezinfekčního prostředku.
- Pro optimální ochranu včelstev provádějte preventivní dezinfekci alespoň jednou ročně jako součást pravidelné údržby. V případě zjištění úhynů včelstev nebo výskytu jakýchkoliv chorob proveďte kompletní dezinfekci neodkladně, abyste zabránili dalšímu šíření patogenů.
Důležitá upozornění pro správnou aplikaci:
- Souše (vystavěné plásty), které plánujete vkládat zpět do včelstva, v žádném případě nenamáčejte do dezinfekčního roztoku, aby nedošlo ke kontaminaci včelích produktů.
- Zásoby medu a pylu z uhynulého včelstva s neznámou příčinou úhynu nikdy nepoužívejte ke krmení dalších včelstev, protože mohou obsahovat patogeny nebo toxické látky.
- Mějte na paměti, že naředěné pracovní roztoky FAM30 mají omezenou stabilitu přibližně 1 měsíc, po této době je nutné připravit čerstvý roztok pro zajištění plné účinnosti.
Specializovaná dezinfekce včelařských potřeb a běžných nástrojů:
-
Efektivní dezinfekce postřikem nebo pěnou:
- Důkladně ošetřete všechny plochy, které nepřicházejí do přímého styku s medem, roztokem FAM30 v nižší koncentraci 1 % (10 ml na 1 litr vody) v přesně stanovené dávce 300 ml připraveného roztoku na každý 1 m² ošetřované plochy. Nechte dezinfekční prostředek působit minimálně 30 minut nebo ideálně až do úplného zaschnutí pro maximální účinek.
- Všechny pomůcky a nástroje, které přicházejí do přímého styku s medem, po dezinfekci důkladně opláchněte dostatečným množstvím čisté pitné vody, aby nedošlo ke kontaminaci včelích produktů.
- Pamatujte, že stabilita naředěných pracovních roztoků je přibližně 1 měsíc, poté je třeba připravit nový roztok.
Jednoduchá vizuální kontrola účinnosti:
- Po správném ošetření postřikem dezinfikovaný materiál viditelně změní barvu na charakteristickou hnědou, což indikuje dostatečné pokrytí dezinfekčním prostředkem.
- Při aplikaci pěnou: Ošetřovaný materiál by měl být rovnoměrně pokrytý okrově hnědou pěnou, která by měla na povrchu setrvat minimálně 30 minut pro zajištění dostatečného kontaktního času.
Závěrečná důležitá upozornění pro bezpečnou a účinnou dezinfekci:
- Pokud nemáte k dispozici vysokotlaký vodní přístroj s pěnovou tryskou nebo ruční postřikovač s pěnovou tryskou pro profesionální aplikaci, můžete dezinfekční roztok aplikovat manuálně - v takovém případě naneste dostatečně silnou vrstvu, aby ošetřovaný povrch zůstal viditelně vlhký po dobu nejméně 30 minut pro zajištění plné účinnosti.
- Pro oplachování pomůcek přicházejících do styku s medem vždy používejte výhradně čistou pitnou vodu v dostatečném množství.
- Alternativní dezinfekční prostředky, které lze použít: GPC8TM (v koncentraci 2-4 % podle typu aplikace) nebo Vanodox® formula (v koncentraci 1-2 % podle typu aplikace).
- Nepotřebné nebo silně kontaminované materiály, které nelze bezpečně dezinfikovat, raději spalte za dodržení místních předpisů pro likvidaci odpadu.
- V případě zjištění klinických příznaků nebezpečných včelích chorob výrazně zvyšujte frekvenci a důkladnost dezinfekce podle speciálních postupů pro ohniskovou dezinfekci a kontaktujte příslušnou veterinární správu.
- Pro včelstva s potvrzenými klinickými příznaky karanténních chorob vždy postupujte přesně podle nařízených mimořádných veterinárních opatření (MVO) stanovených příslušnými úřady.
- Při každé dezinfekci důsledně používejte vhodné osobní ochranné pomůcky (rukavice, ochranné brýle, respirátor) a striktně dodržujte správné postupy při přípravě a aplikaci dezinfekčních roztoků. Všechny pomůcky a nástroje přicházející do styku s potravinami nebo krmivem vždy důkladně opláchněte pitnou vodou po dezinfekci.
Všeobecné doporučení pro maximální bezpečnost:
Po dokončení dezinfekce vždy důkladně opláchněte všechny pomůcky a nástroje, které přicházejí do kontaktu s potravou pro včely nebo s potravinami určenými pro lidskou spotřebu, dostatečným množstvím čisté pitné vody. U ostatních pomůcek, zařízení a povrchů, které nepřicházejí do kontaktu s potravinami, můžete nechat dezinfekční prostředek jednoduše zaschnout, čímž zajistíte dlouhodobý ochranný účinek.