Včelařský drátek slouží pro drátkování včelařských lipových rámků. Drátkování je nutné pro přichycení mezistěny k lipovému rámku. I když je následné včelí dílo přichyceno také na lipovém rámku, je nutná také pevnost včelařského drátku a to především při vytáčení medu. Při vytáčení medu v medometu je včelí dílo stačeno do strany odstředivou silou a tím může dojít k povolení drátku nebo k zařezávání do lipového rámku a uvolnění včelího díla od lipového rámku. Tomuto efektu můžete zabránit šetrným vytáčením a dostatečně napnutým drátkem s dostatečnou pevností a s využitím zděří. Role nerezového včelařského drátku je o hmotnosti 250 g. Délka drátku na cívce je cca 220 m. Průměr drátku je 0,5 mm, což zajišťuje vyšší pevnost celého výpletu. Odvíjení včelařského drátku si můžete usnadnit Odvíječem včelařského drátku.

Drátkování rámků včelařským drátkem

Vezmeme si sbitý rámek s otvory na včelařský drátek. V otvorech mohou být zděře pro jejich zpevnění. Otvory na horní a spodní loučce. Asi 3 mm od bočních otvorů v horní loučce zatlučete malé hřebíčky o délce cca 8 mm. Zatlučete je tak, aby koukali cca 3 mm. Z cívky odmotáte drátek (cca 1 m) a protáhnete jej otvory v rámku. Až je včelařský drátek protažen všemi otvory, omotáte jej na jedné straně (postačí 1 – 2x). Drátek napnete a omotáte jej i na druhé straně. Hřebíčky zaklepnete a včelařský drátek ustřihnete nebo ukroutíte. Pokud bude drátek volnější, lze použít Napínák včelařského drátku.

Kompletní příprava včelařských rámků

Podívejte se na Kompletní přípravu včelařských rámků. Na videu uvidíte sbíjení rámků, děrování, vyplátání včelařským drátkem, napínání drátku, umístění mezerníků na rámek a zatavení mezistěn. Způsoby jsou vhodnější pro domácí prostředí s potřebou několika set rámků ročně s časovou náročností cca 4 hodiny 50 ks rámků.