Podporujeme:

 

Přírodní léčivo proti Varroáze:

Přidejte se k nám:

 

  

 

Jsme členy:

 

 

Dodržujeme:

 

Doprava ZDARMA od 999 Kč

UPOZORNĚNÍ: Od 12.11.2018 byla prodejna přesunuta na Havlíčkovo nám. 152/4 (nákupní centrum NBC), Žďár nad Sázavou. Děkujeme za pochopení.

Proč včely "utíkají"?

V případě silného množení včel a dostatečných zásob dochází k překročení kapacity úlu a včely se rozhodnou rozdělit rojením. Tomuto procesu předchází dlouhé přípravy. Včelí matky omezí kladení nových vajíček a včely připraví velké množství matečníkových misek, do kterých donutí matku dát oplozená vajíčka. Z těchto misek se později stanou matečníky, ve kterých se tvoří nové matky. Přibližně kolem devátého dne se včelstvo připravuje na odlet. Včely do sebe nasají medové zásoby na tři dny a začnou určovat, které vyletí a které zůstanou s novou neoplozenou matkou. Jakmile se teplota v úlu zvýší, včely opustí úl. Většinou vytvoří spirály a letí na předem vytipované místo. Vzhledem k tomu, že včelí matka dobře nelétá, roj vždy usedne a připraví se na cestu do nového místa.
 

Jak se bránit rojení včel

Včelař musí v době rojení kontrolovat včely přibližně každých šest až devět dní. Prvotním příznakem rojení je, když včely kladou méně vajíček a narážejí na nové matečníkové misky. Včelař musí ihned rozšířit prostor úlu. Rozšíření úlu provede tak, že přidá mezistěny a prázdné plásty. U nástavkových úlů může přidat celý nástavek s výbavou. Včelařům se doporučuje odstranit vystavěné začínající matečníky a kaši z nich zpracovat.

Jestliže včelař rozšíří úl dostatečně brzy, k rojení nedojde.
 

Když včely uletí

V případě, že roj ulétne, včelař musí udělat vše proto, aby roj získal zpět a mohl založit včelstvo. Nový úl musí mít souše pokropené vodou, mezistěny a plást s medem nebo placku z medocukrového těsta.

Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu.

Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.
 

Je roj nebezpečný?

Pokud je dodržena zásada, že člověk nepropadá panice a nezačne kolem sebe mávat rukama a včely srážet, roje se bát nemusí.

Aktuality

Vážení zákazníci, včelaři,    splatností od 1.3.2019 jsme zavedli nový ceník dopravce Česká pošta balík do ruky.   Z důvodu výrazného navýšení cen ...

  Vážení zákazníci,   V období od 19.12.2017 do 1.1.2018 (včetně) bude prodejna ve Žďáru nad Sázavou uzavřena. Současně nebudeme vyřizovat objednávky...

Články

Na Ostravsku tak jako i v jiných částech České republiky nebyla první snůška příznivá. Byli i včelaři, kteří ani nevytáčeli, protože neměli co. Druhá snůška...

Včely stavějí plástve z kroužků, ale vycházejí jim šestiúhelníky. Včelí plástev zajímá architekty i techniky stovky let.. Matematici přišli s teorií jak to M...