Podporujeme:

 

Přírodní léčivo proti Varroáze:

Přidejte se k nám:

 

  

 

Jsme členy:

 

 

Dodržujeme:

 

Doprava ZDARMA od 999 Kč

UPOZORNĚNÍ: Od 12.11.2018 byla prodejna přesunuta na Havlíčkovo nám. 152/4 (nákupní centrum NBC), Žďár nad Sázavou. Děkujeme za pochopení.

Proč včely "utíkají"?

V případě silného množení včel a dostatečných zásob dochází k překročení kapacity úlu a včely se rozhodnou rozdělit rojením. Tomuto procesu předchází dlouhé přípravy. Včelí matky omezí kladení nových vajíček a včely připraví velké množství matečníkových misek, do kterých donutí matku dát oplozená vajíčka. Z těchto misek se později stanou matečníky, ve kterých se tvoří nové matky. Přibližně kolem devátého dne se včelstvo připravuje na odlet. Včely do sebe nasají medové zásoby na tři dny a začnou určovat, které vyletí a které zůstanou s novou neoplozenou matkou. Jakmile se teplota v úlu zvýší, včely opustí úl. Většinou vytvoří spirály a letí na předem vytipované místo. Vzhledem k tomu, že včelí matka dobře nelétá, roj vždy usedne a připraví se na cestu do nového místa.
 

Jak se bránit rojení včel

Včelař musí v době rojení kontrolovat včely přibližně každých šest až devět dní. Prvotním příznakem rojení je, když včely kladou méně vajíček a narážejí na nové matečníkové misky. Včelař musí ihned rozšířit prostor úlu. Rozšíření úlu provede tak, že přidá mezistěny a prázdné plásty. U nástavkových úlů může přidat celý nástavek s výbavou. Včelařům se doporučuje odstranit vystavěné začínající matečníky a kaši z nich zpracovat.

Jestliže včelař rozšíří úl dostatečně brzy, k rojení nedojde.
 

Když včely uletí

V případě, že roj ulétne, včelař musí udělat vše proto, aby roj získal zpět a mohl založit včelstvo. Nový úl musí mít souše pokropené vodou, mezistěny a plást s medem nebo placku z medocukrového těsta.

Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu.

Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.
 

Je roj nebezpečný?

Pokud je dodržena zásada, že člověk nepropadá panice a nezačne kolem sebe mávat rukama a včely srážet, roje se bát nemusí.

Aktuality

Děláme maximum, abyste své zboží dostali co nejdříve. Děkujeme za pochopení.

Vážení zákazníci, včelaři,    splatností od 1.3.2019 jsme zavedli nový ceník dopravce Česká pošta balík do ruky.   Z důvodu výrazného navýšení cen ...

Články

Na Ostravsku tak jako i v jiných částech České republiky nebyla první snůška příznivá. Byli i včelaři, kteří ani nevytáčeli, protože neměli co. Druhá snůška...

Včely stavějí plástve z kroužků, ale vycházejí jim šestiúhelníky. Včelí plástev zajímá architekty i techniky stovky let.. Matematici přišli s teorií jak to M...