Kyselina šťavelová - potlačení varroázy přírodními metodami
Dnešní kritický stav v chovu včel
V posledních letech zaznamenáváme na našem území masivní úhyny včelstev způsobené především varroázou. Tato situace, kterou jsme dříve pozorovali v zahraničí a doufali, že nás nikdy nepostihne, je nyní realitou i v České republice. Následné faktory, jako intenzivní využívání agrochemie, virové infekce přenášené kleštíkem včelím, zvýšená hustota včelstev a omezená pastva, dále přispěly k mimořádně kritickému stavu včelařství.
Omezení syntetických léčiv ve prospěch přírodních látek
Na našem území stále převažuje léčba varroázy syntetickými látkami, především amitrazem. Tyto látky však přinášejí riziko vzniku rezistence roztoče a zanechávají rezidua ve včelích produktech i v díle. V řadě zemí, například v Německu, Rakousku či Švýcarsku, jsou již delší dobu úspěšně využívány organické kyseliny, které jsou účinnější, ekologičtější a nepodléhají riziku rezistence parazita.
Výhody použiti organických kyselin
-
Snížení rizika rezistence: Organické kyseliny, mezi něž patří kyselina mravenčí, kyselina mléčná a kyselina šťavelová, jsou přírodní látky, které výrazně snižují riziko vzniku rezistence kleštíka.
-
Bezpečnost produktů: Neponechávají rezidua ve včelím vosku ani v medu, čímž chrání kvalitu včelích produktů.
-
Snadná a cílená aplikace: Umožňují jednoduché a efektivní použití, ať už formou sublimace (kyselina šťavelová), pokapáním, aerosolem či odparem.
Kyselina šťavelová – efektivní krok k omezení varroázy
Kyselina šťavelová je přírodní organická kyselina, která se přirozeně vyskytuje například v rostlinách a v lidském těle. Ve včelařství se pro léčbu varroázy používá dvojím způsobem – pokapáním roztoku nebo sublimací, což představuje efektivní kontaktní metodu likvidace kleštíka včelího přímo na včelách.
Možnosti aplikace kyseliny šťavelové dle výzkumů
-
Metoda sublimace: Podle studií Ing. Antonína Přidala představuje sublimace kyseliny šťavelové vysoce účinnou a rychlou metodu, při níž vznikající plyn proniká do úlu a účinně hubí roztoče.
-
Metoda pokapání roztokem: Dle metodických doporučení Josefa Křapky je pokapání v zimním období velmi účinné díky minimální aktivitě včelstev a vysoké koncentraci včel na rámcích.
Nutnost průběžného monitoringu stavu včelstev
Jak ukazují zjištění a doporučení odborníků (Moderní včelař, Včelaři sobě), klíčem k úspěšné prevenci varroázy je pravidelná kontrola stavu včelstev a spadů kleštíka. K tomu nejlépe slouží speciální diagnostická dna. Včasná diagnostika umožní aplikovat léčbu v optimální chvíli a zabrání tak dramatickému propuknutí infekce.
Propojení varroázy s virovými infekcemi
S varroázou výrazně souvisí také problematika virových nákaz. Viry, šířené roztočem Varroa destructor, dnes představují zásadní příčinu náhlých a nečekaných kolapsů včelstev. Jejich diagnostika a předpověď vývoje je komplikovaná. Proto ještě více nabývá na významu právě průběžná kontrola a znalost aktuálního stavu včelstva.
Doporučení pro udržitelné včelaření
Státní veterinární správa (SVS) doporučuje používat léčiva s rozvahou na základě vyhodnocení stavu na stanovišti. Klíčové je dodržovat pravidla aplikace a kombinovat chemickou léčbu s ověřenými zootechnickými metodami (např. tvorbou oddělků či smetenců).
Cesta k dlouhodobé udržitelnosti: varroatolerance a odpovědný přístup
Konečným cílem je vytvoření stavu, kdy budeme roztoče účinně kontrolovat a minimalizovat chemické zásahy. To znamená výběr varroarezistentnějších linií včel, zodpovědné léčení každého včelaře a vzájemnou spolupráci v regionech, aby neošetřená včelstva nepředstavovala riziko pro ostatní chovy.