Univerzální silikonový kaučuk Lukopren N 5221 – ideální pro členité formy a výrobu svíček
Lukopren N 5221 je formovací silikonový kaučuk ve formě bílé licí pasty, který vyniká svou pružností a měkkostí. Díky těmto vlastnostem je ideální volbou pro výrobu forem na tvarově náročnější modely svíček, dekorativních předmětů i včelařských mezistěn. Pokud hledáte materiál, který spolehlivě zkopíruje i složitější reliéfy a umožní snadné vyjmutí hotového výrobku z formy, Lukopren N 5221 je přesně to, co potřebujete.
Pro koho je Lukopren N 5221 určen?
Tento silikonový kaučuk ocení především včelaři a tvůrci svíček, kteří pracují s členitějšími modely a potřebují formu, která se snadno ohne a uvolní i složitější odlitek bez poškození. Zatímco pro jednoduché tvary s jednostranným reliéfem postačí tvrdší varianty jako Lukopren N 1522 nebo N Super, pro modely s hlubšími protitvar a bohatým zdobením je měkčí a pružnější Lukopren N 5221 jasnou volbou. Pro výrobu včelařských mezistěn si oblíbili jak pevnější Lukopren N 1522, tak právě měkčí N 5221 – záleží na vašich preferencích a konkrétním použití.
Široké možnosti využití
Lukopren N 5221 zdaleka neslouží jen k výrobě forem na svíčky. Jeho vlastnosti z něj dělají univerzální materiál pro celou řadu aplikací:
Výroba pružných forem – tvarově náročné formy s hlubšími protitvar pro odlévání sádry, betonu, umělého kamene či vosku. Kaučuk přesně zkopíruje povrchové detaily originálu a díky své pružnosti umožňuje snadné a opakované odformování.
Vícedílné tenkostěnné formy – s pomocným ložem lze vytvářet i složité vícedílné formy pro náročnější projekty.
Výroba odlitků, podložek, přísavek a těsnění na míru – všude tam, kde potřebujete pružný a odolný silikonový díl přesně podle vašich požadavků.
Separační a maskovací vrstvy – díky nízké adhezi k většině podkladů lze vytvrzený kaučuk snadno sloupnout, což je ideální pro dočasné krycí či separační účely.
Zalévání a pouzdření elektrotechnických zařízení – vulkanizát poskytuje spolehlivou mechanickou i povětrnostní ochranu.
Praktické tipy pro práci s Lukoprenem N 5221
Pro správnou vulkanizaci je nezbytné přesně dávkovat Lukopren Katalyzátor N v doporučeném množství 2–3 hmotnostní procenta. Dodržení správného poměru zajistí optimální vlastnosti výsledné formy – její pružnost, pevnost i životnost.
Vytvrzený vulkanizát má přirozeně velmi nízkou přilnavost k většině povrchů, což je výhodné při vyjímání odlitků – silikonové formy se při běžném používání nemusí separovat. Při samotné výrobě formy však doporučujeme předlohu ošetřit separačním prostředkem pro snadnější odformování. Pokud naopak potřebujete silikon k podkladu přilepit, použijte podkladový primer (Lukopren Primer A nebo N).
Kaučukovou pastu lze snadno probarvit pomocí Pigmentových past a hotovou silikonovou pryž je možné jednoduše slepit nebo nalepit jednosložkovým tmelem Lukopren S.
Výroba svíček z vosku a parafinu
Svíčky se tradičně vyrábějí ze směsi parafinu a stearinu rozpuštěné na vodní lázni. Stále větší oblibu si však získávají svíčky z přírodního včelího vosku, které krásně voní a hoří čistým plamenem. Teplota odlévání vosku se pohybuje kolem 70 °C, což silikonová forma z Lukoprenu N 5221 s tepelnou odolností až +180 °C bez problémů zvládne.
Technické parametry
| Vzhled | Bílá kaučuková licí pasta |
| Viskozita | 14 Pa·s |
| Tvrdost vulkanizátu | 23–25 °ShA |
| Tažnost vulkanizátu | 280–300 % |
| Tepelná odolnost vulkanizátu | −50 až +180 °C |
| Doporučené dávkování katalyzátoru | Lukopren Katalyzátor N, 2–3 hm. % |





























