Pravý čistý včelí vosk
Včelí vosk Pleva 20 g. Včelí vosk je fascinující přírodní produkt, který vzniká v těle včel dělnic, konkrétně v jejich voskotvorných žlázách. Aktivita těchto specializovaných žláz dosahuje svého vrcholu v období mezi 9. až 18. dnem života včely dělnice, což představuje její nejproduktivnější fázi z hlediska tvorby vosku. Je pozoruhodné, že včelí společenství dokáže flexibilně reagovat na své potřeby - pokud včelstvo trpí nedostatkem stavitelek, mohou i starší včely znovu aktivovat své voskotvorné žlázy změnou své stravy a začít opět produkovat vosk. Když včela vytvoří voskovou šupinku, uchopí ji svými kusadly, zpracuje ji a postupně z těchto drobných stavebních prvků buduje celý plást. Pro představu o náročnosti tohoto procesu je dobré vědět, že na vytvoření pouhého 1 kg vosku je zapotřebí ohromujících 1.250.000 voskových šupinek. V případě, že včelstvo momentálně nestaví nové plásty, vosk padá na dno úlu, kde vytváří specifickou hmotu nazývanou měl.Z chemického hlediska se včelí vosk skládá z komplexní směsi esterů kyselin, volných kyselin a různých uhlovodíků. Tato přírodní látka má zajímavé fyzikální vlastnosti - její bod tání nastává přibližně při teplotě 65° C, zatímco tuhnutí probíhá při teplotě kolem 63 °C. Pro dosažení tvárnosti včelího vosku postačuje teplota mezi 25-30 °C, což je důležité vzhledem k tomu, že běžná letní teplota uvnitř úlu se pohybuje kolem 35° C. Při nízkých teplotách kolem 0° C se vosk stává nejen křehkým, ale jeho povrch navíc pokrývá charakteristický šedý povlak, odborně nazývaný "voskový květ". Tento jev není známkou plísně či jiného poškození, ale představuje přirozenou změnu struktury vosku, která po opětovném zahřátí samovolně zmizí.
Mezi pozoruhodné vlastnosti včelího vosku patří jeho vynikající schopnost izolovat teplo i elektřinu a jeho přirozená vodoodpudivost. Kvalitní včelí vosk vykazuje také značnou pružnost - při síle 4 mm jej lze ohnout přes hranu stolu, aniž by došlo k jeho zlomení, což je vlastnost, kterou syntetické parafínové náhražky nemohou nabídnout.
Využití včelího vosku je mimořádně pestré. Tradičně slouží k výrobě svíček, které při hoření vydávají příjemnou vůni a čistý plamen. V kuchyni a potravinářském průmyslu nachází uplatnění například při maštění plechů před pečením. V průmyslově vyráběných potravinách se včelí vosk označuje kódem E901. Pokud tuto značku objevíte na obalu sladkostí, znamená to, že výrobek obsahuje včelí vosk, který zde plní funkci leštidla (typicky u lentilek), používá se na vymazávání forem nebo jako prostředek proti slepování bonbónů. Kromě toho lze včelí vosk kreativně využít i při zdobení kraslic, čímž získávají jedinečný lesk a ochranu.