Včelařství a historie
Včelaření je chov včely medonosné za účelem získávání včelích produktů. Jedná se o produkty jako je včelí med, propolis, mateří kašička, pyl a včelí jed. Díky svým léčivým účinkům se včelí produkty používají především v lékařství, ale také v potravinářství a jako přísada do mnoho kosmetických a zkrášlujících přípravků.
Význam včelařství
Včelařství není pouhou zálibou. Mnoho firem je na včelařství přímo existenčně závislá, a to ne jen kvůli přínosu svých produktů. Nejvýznamnější role jakou včely mají je role opylovačů. Vzhledem k tomu, že ve včelím úlu přezimuje až 20 000 dělnic s matkou, jsou schopny opylovat květy již velmi brzo z jara. Další unikátní předností, která včely povyšuje nad ostatní opylovače je jejich věrnost květu. Včely opilují druh rostliny, který začaly opylovat.
Historie včelařství
Včelařství má velmi bohatou minulost. Jeho historie spadá až do doby 12 tisíc let před naším letopočtem. U nás se včelařství začínalo rozmáhat v 9 stolení. Místo včelích úlů byly používány dutiny stromů. Kvůli tomuto umístění včelaři museli mít kromě svých včelařských pomůcek i dláta, sekyry, apod. V této době byli včelaři velmi vážení a měli spoustu výsad.
Dutiny byly později vyměněny za úly vyrobené z kmenů stromů. Odpadlo dlouhé cestování za včelstvy, protože se díky úlům včelstva mohly umístit dle přání včelaře. V průběhu 18. století se začaly vyrábět úly s odnímatelným víkem s možností umístění rámku s mezistěnou. Koncem 19. Století se začaly modernizovat včelařské postupy. Začaly se vyvíjet nové včelařské pomůcky.