Pravý čistý včelí vosk

Včelí vosk z našich chovů 1 kg - přírodní poklad od pilných včelek. Včelí vosk je fascinující přirozený produkt, který vzniká složitou metabolickou přestavbou medu a pylu v organizmu některých druhů včel. U včely medonosné, kterou chováme v našich úlech, je výhradním producentem vosku dělnice, a to zejména ve 12. až 18. dni svého krátkého, ale produktivního života. Toto období bývá označováno jako "vosková fáze" v životním cyklu včely.

Při tvorbě díla včela doslova potí vosk na specializovaných orgánech, tzv. voskových zrcátkách, které se nacházejí na spodní straně 3.-6. článku (odborně nazývaného sternit) zadečku. Chitinová stěna těchto zrcátek je důmyslně perforovaná nespočtem mikroskopických otvorů, jimiž po zvýšené námaze tryská sekret jako čerstvý vosk v tekuté podobě. Na vzduchu rychle tuhne a ve formě tenké šupinky přebírá anatomický tvar zrcátka, ze kterého byl vyloučen. I když se šupinka postupně odloupne, zůstává částečně zasunutá pod přečnívajícím okrajem sousedního článku zadečku, odkud ji včela později odebere. Je pozoruhodné, že ke vzniku pouhého 1 kg vosku včely musí spotřebovat ohromné množství - 3,5-10 kg medu a přibližně 50 g pylu, což svědčí o energetické náročnosti tohoto procesu.
Včela následně šupinku podle aktuální potřeby obratně sbírá kartáčkem třetího páru noh a dále zpracovává kusadly do požadovaného tvaru. Během tohoto procesu vzniká charakteristická bílá tvarohovitá hmota, která slouží jako stavební materiál.

Nové voskové dílo má typickou bíložlutou barvu, která je pro čerstvý vosk charakteristická. Včelařská odborná terminologie ho výstižně označuje termínem panenská souš, což podtrhuje jeho čistotu a nepoužitost. Zajímavostí je, že každá vylíhlá včela zanechá v buňce svou košilku - tenkou vrstvičku, díky níž dílo postupně mění barvu a s přibývajícím časem přirozeně tmavne. Barva se mění přes různé odstíny připomínající propečenou žemli až k tmavohnědé. Plásty, které jsou v úlu několik let, získávají charakteristickou zčernalou barvu, podle které zkušený včelař pozná jejich stáří.

Z chemického hlediska je včelí vosk mimořádně komplexní látka obsahující až neuvěřitelných 284 různých složek. Nutno podotknout, že ne všechny byly dosud vědecky identifikovány, ale přibližně 111 z nich jsou látky těkavé, dodávající vosku jeho charakteristickou vůni. Z kvantitativního hlediska jsou v jeho složení nejvýznamnější monoestery a diestery nasycených a nenasycených uhlovodíků, dále volné mastné kyseliny a hydroxypolyestery, které společně určují jeho jedinečné fyzikální vlastnosti.

Včelí vosk nachází díky svým unikátním vlastnostem široké využití v mnoha oblastech:
Farmaceutický průmysl – slouží jako důležitá složka v potahové látce tablet, kde významně snižuje rychlost rozpouštění léčiva a tím efektivně prodlužuje jeho účinnost v organizmu.
Medicína – je nenahraditelnou součástí speciální sterilní směsi (známé jako Horsleyho vosk), která slouží jako tmelící látka při náročných operacích lebeční kosti a dalších chirurgických zákrocích.
Kovoprůmysl – využívá se jako přírodní konzervační prostředek především pro zbrojní systémy a citlivé kovové součástky.
Kovolijectví a šperkařství – je klíčovým materiálem při výrobě precizních kovoliteckých forem pomocí tradiční technologie „na ztracený vosk", která umožňuje vytváření velmi detailních odlitků.
Lehký průmysl – nachází uplatnění při impregnaci dřeva, výrobě leštidel na obuv a jako složka speciálních nátěrových hmot s ochrannými vlastnostmi.
Restaurátorství – představuje nenahraditelnou součást dobových technologií při pečlivém restaurování historických předmětů, kde je důležité zachovat autentické postupy.
Potravinářství - v této oblasti je oficiálně uváděn pod označením E901 a používá se například pro vytvoření lesklého povrchu cukrovinek jako jsou lentilky.

Rádi bychom vás upozornili, že náš vosk bohužel nemáme k dispozici ve standardizovaných slitcích o velikosti přesně jednoho kilogramu, ale jedná se o různě těžké přírodní koláče, přesně tak, jak jej v původní podobě vykoupíme od našich prověřených včelařů. Z tohoto důvodu jsme ve výjimečných případech nuceni vám zaslat o něco těžší nebo naopak lehčí kus, než je objednaný jeden kilogram, a výslednou cenu spravedlivě dopočítat podle skutečné hmotnosti.