Včelí úly palubkové ČECHOSLOVÁK

Nástavkové včelí úly jsou v současnosti nejmasověji využívanými úly. Jejich výhoda spočívá ve snadném přístupu k rámkům a tedy i ke včelám. Rámky v nástavcích se také snadno přenáší. Nástavkové úly jsou vyráběny v různých variantách a rámkových mírách. Úly se vyrábí ve variantě tenkostěnné (neboli celodřevěné bez tepelné izolace). palubkové, polystyrenové nebo klasické dřevěné. Nástavkový úl se skládá ze dna, nástavků a víka. Dalšími doplňky jsou různé zátky a uzávěry, uteplivka nebo ovčí vlna do víka, mateří mřížky a folie.

Včelí úly - palubkové úly Čechoslovák jsou určeny pro konzervativní včelaře se zájmem o rámkovou míru 37 x 30 cm. Palubkový úl Čechoslovák má dno nezasíťované FeZn sítí a neobsahuje šuplík. Dno je vyrobeno z OSB desky. V přední straně dna je uzavíratelné česno. Po otevření dvířka tvoří leták. Dvířka dna jsou přidělány na pantu po celé délce dvířek. Za dvířky dna včelího úlu je vyjímatelná česnová vložka, kterou lze česno zmenšit. Na zadní straně dna jsou zadní dvířka (vyjímatelná vložka), která slouží pro čištění dna, pro aplikaci léků apod. Zadní dvířka úlu jsou opatřena otvorem se zátkou pro léčení aerosolem nebo pro větrání. Dno je určeno pro nástavkové včelí úly palubkové se sílou zateplení 2 cm a nástavkem pro 10 rámků (čtverec). 

Úl Čechoslovák vznikl z jednotného úlu. Nástavek je na 10 rámků 37 x 30 (1 cm s možností volby teplé nebo studené stavby).