Včelí úly polystyrenové 39x24 11 rámků

V dobách dávno minulých včely hnízdily v dutinách stromů. Zaniklým typem úlu pro chov včel jsou kláty. Kláty jsou velké dřevěné úly zhotovené z kmenů stromů, obvykle s vyřezanými lidskými obličeji a vstupními otvory umístěnými povětšinou v ústech těchto obličejů. Tyto úly jsou velmi krásné, ale také velmi nešikovné. Nyní jsou k vidění ve skanzenech, v některých i se skutečnými včelami.

Další typ úlů byly tzv. košniceúly vyrobené ze svazků slámy, které inspirují mnohé kuchařky při pečení vánočního cukroví, lidově nazývaného jako „vosí hnízda“.

Současný úl se nazývá nástavkový. Je to v podstatě speciálně upravená dřevěná bedna, čtvercového nebo obdélníkového půdorysu, se speciálně upraveným dnem a s několika nástavky. Nástavek si lze představit jako bednu bez dna i stropu. Pouze obvodové stěny, které jsou vyplněny rámky pro včelí dílo.

V určitých ročních obdobích, podle toho jak jsou včelstva silná, včelaři úly podle potřeby rozšiřují o další nástavky. Včelaření s tímto typem úlu se stalo velmi snadným a praktickým. Nástavkové úly jsou zhotovovány většinou ze dřeva, tradičního přírodního materiálu, ale mohou být použity i jiné materiály, jako tvrzený polystyren či palubky, využití plastu či kovu na některé části úlu apod.