Když zaútočí včely

Značně agresivní bývají včely v letních měsících. V přírodě ubývá nektaru či medovice a včely hledají, kde co je. Nejvíce včely lákají sladké věci. Takové lízátko v létě je pro včely tím největším lákadlem. Včely však útočí nejen na vše sladké, ale také na chlupaté, tmavé a zapáchající.

Osamocená včela na květu agresivní není. Jen se nesmí zasednout, zamáčknout apod. V ten okamžik dostane důvod zaútočit.

Pokud člověk nepropadá panice, když uvidí včelu, a nezačne kolem sebe mávat rukama, nemusí se vůbec ničeho obávat. Pokud však včely útočí, a útočí masivně, doporučuje se co nejrychleji utíkat, chránit si oči, mít zavřená ústa a dýchat nosem. Jakmile je člověk v dostatečné vzdálenosti a už nepřilétávají další včely, je dobré jednu po druhé zabíjet, rozzuřené včely totiž útočí tak dlouho, dokud nebodnou a potom umírají.
 

Jaké jsou zásady při kontaktu se včelou?

Včelí úly se doporučuje obcházet obloukem s minimální vzdáleností pět metrů od úlu. Kolem úlu by se mělo procházet zezadu, aby nedošlo ke vpádu do letové dráhy včel.
 

Jak postupovat při včelím bodnutí

Včelí jed se do kůže uvolňuje postupně, proto je třeba při včelím bodnutí co nejrychleji odstranit žihadlo z kůže. Žihadlo je potřeba seškrábnout nehtem. Poté se doporučuje potřít zasažené místo octem a přiložit cibuli. Obecně se ví, že studená voda a případné ledování zmírňují otoky. Pokud není člověk alergický, otok zmizí do pár dní sám od sebe.

V případě alergické reakce, je zapotřebí užít antihistaminika, která reakci zmírní. Nedojde-li po užití léčiv ke zlepšení, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

V okamžiku, kdy se člověku udělá nevolno, je malátný, bodla ho včela do krku či do jazyka, zhoršuje se dýchání, musí ihned vyhledat okamžitou lékařskou pomoc!