Silikonové formy na svíčky z včelího vosku typ - FS06
Silikonová forma představuje dokonalý nástroj pro kreativní odlévání svíček z včelího vosku. Naše formy jsou vyrobeny z mimořádně kvalitního silikonu, který bez jakýchkoliv problémů odolává vysokým teplotám roztaveného vosku, což zajišťuje dlouhou životnost a spolehlivost při každém použití. Typickým konstrukčním prvkem těchto silikonových forem je jejich jednodílné provedení, které je strategicky rozříznuto ze dvou praktických důvodů - jednak pro snadné vyjmutí hotové svíčky a zároveň pro pohodlné vložení knotu před samotným odléváním. Díky promyšlené konstrukci jsou tyto formy navrženy tak, aby vydržely opakované používání po velmi dlouhou dobu.
Silikonové formy nejsou limitovány pouze na práci s včelím voskem - jejich všestrannost umožňuje kreativní tvorbu z mnoha různých materiálů. Jsou ideálně vhodné k odlévání nejen vosku, ale také mýdlové hmoty, sádry, různých druhů pryskyřic a mnoha dalších tvárných materiálů, což z nich činí univerzální pomocníky pro vaše tvůrčí projekty.
Podrobný návod, jak správně a efektivně vyrábět nádherné svíčky z včelího vosku.
Před prvním použitím, nebo pokud jste formu delší dobu nepoužívali, je naprosto nezbytné ji důkladně omýt. Během skladování může docházet k přirozenému uvolňování silikonového oleje na povrch formy, který je potřeba pečlivě odstranit. K tomuto účelu skvěle poslouží buď teplá voda s přídavkem jaru, nebo alternativně můžete povrch formy důkladně otřít papírovým ubrouskem namočeným v lihu, což zajistí dokonale čistý povrch pro vaše odlévání.
Mimořádně důležitým krokem je správná fixace knotu, který musí být pevně zajištěn, aby se během odlévání neposunul. Pro bezpečné uzavření a fixaci formy slouží speciální gumička, kterou obdržíte v balení společně s formou. V případě větších nebo složitějších forem neváhejte použít více gumiček pro dokonalé utěsnění. Upozorňujeme, že běžné kulaté gumičky nejsou pro tento účel optimální, zejména u kónických forem, kde mají tendenci sjíždět směrem dolů. Pro rozměrnější formy doporučujeme místo gumiček použít buď pevný provázek, který několikrát pečlivě omotáte kolem celé formy, nebo alternativně můžete využít strečovou fólii, která poskytne rovnoměrný tlak po celém obvodu.
Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme nalévat vosk do připravených forem při optimální teplotě přibližně 100°C. Je důležité si uvědomit, že během procesu chladnutí a tuhnutí vosku ve formě dochází k přirozenému smršťování jeho objemu. Současně má tuhnoucí vosk tendenci přilnout k vnitřním stěnám formy. Výsledný tvar a kvalita vaší svíčky tedy částečně závisí na pružnosti materiálu použité formy. Užitečným trikem, který může výrazně zlepšit výsledek, je opatrné propíchnutí středu formy během fáze tuhnutí a následné doplnění vzniklého prostoru dodatečným voskem, čímž eliminujete nežádoucí propadliny.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat složitým formám s dutinami nebo výraznými vystouplými částmi. V důsledku přirozeného smršťování vosku během tuhnutí může docházet k úbytku objemu právě v těchto kritických místech. Výsledkem takového procesu mohou být nedokonale odlité vystouplé části, které narušují estetickou hodnotu výsledného produktu. Tento problém lze elegantně vyřešit pomocí techniky předlití - nejprve do formy nalijete menší množství vosku specificky do těchto problematických částí, necháte částečně ztuhnout, a teprve poté dolijete zbytek formy. Tímto postupem zajistíte dokonalé vyplnění i těch nejsložitějších detailů vaší formy.
¨