Systém NICOT

Systém NiCoT je přelarvovací systém pro chov včelích matek podobný na Jenterův systém. Systém NiCoT, stejně jako systém Jenter, usnadňuje přenos plemenného materiálu do mateřských misek bez požadavku na dobrý zrak a pevnou ruku.

Přelarvovací systém Nicot zabezpečuje vytvoření podmínek pro snadný a kvalitní odchov včelích matek. Součástí je například zakládací klícka, což je plastová mezistěna, do které matka naklade vajíčka. Jakmile se vylíhnou larvičky, zátky se vytáhnou s larvičkami z plástu a zastrčí se do stejně velkých otvorů ve dnech plastikových mateřích misek. Umělé misky se zátkami se potom připevní na chovnou laťku a zavěsí do chovného včelstva.

Nicot odstraňuje ruční přelarvování pomocí lžičky. Matka klade přímo do mateřích misek. Chovná deska obsahuje 100 mateřích misek ke kladení vajíček a sekci pro medocukrové těsto. Chovnou desku připevněte do čerstvě zakladeného rámku. Pří ideálních podmínkách matka zaklade plást do 1 dne. Po zakladení vyjmeme misky s vajíčky a umístíme je na chovné loučky či jiné držáky matečníku.
Nicot je celosvětově nejpoužívanější systém pro chov matek.
 

Komplet obsahuje:

  • 30 x držák matečni misky,
  • 100 x  mateční misku,
  • 1 základní klícku (desku),
  • 30 x základní držák,
  • 30 x klícku.