Varroa tester s CO2 dávkovačem – zjistěte míru napadení bez ztráty jediné včely
Chcete mít přehled o zdravotním stavu svých včelstev, ale nechcete při diagnostice zbytečně přicházet o včely? Varroa tester s CO2 dávkovačem vám umožní rychle a spolehlivě zjistit stupeň napadení kleštíkem včelím (Varroa destructor), a to zcela šetrným způsobem. Díky přesným výsledkům získáte jasný podklad pro správné načasování léčby a ochranu svých včelstev.
Jak testování pomocí CO2 funguje?
Tradiční metody, jako je smyv v lihu, vyžadují usmrcení vzorku včel. Tento tester pracuje na odlišném principu – včely jsou pouze krátkodobě uspány oxidem uhličitým. CO2 dočasně znehybní jak včely, tak roztoče přisáté na jejich tělech. Po jemném protřepání nádoby roztoči propadnou přes jemné síto na dno, kde je jednoduše spočítáte. Včely se po krátké chvíli na čerstvém vzduchu samy proberou a vy je můžete bez jakékoli újmy vrátit zpět do úlu.
Proč si tento tester pořídit?
Neinvazivní diagnostika – nemusíte obětovat ani jednu včelu, což je obzvlášť důležité u menších nebo oslabených včelstev. Získáte přesná data o míře zamoření, na jejichž základě se můžete kvalifikovaně rozhodnout, zda a kdy zahájit ošetření. Celý test zvládnete provést přímo na stanovišti během několika minut, bez složité přípravy a bez potřeby dalšího vybavení. Tester je tak ideální pro pravidelný monitoring v průběhu celé sezóny.
Co v balení najdete?
Sada obsahuje vše potřebné pro okamžité zahájení testování. Základem je pevná plastová nádoba s přesnou mřížkou (sítem), která spolehlivě oddělí spadlé roztoče od uspávaných včel. K nádobě patří dvě víčka pro bezpečnou manipulaci a CO2 dávkovač s kovovým tělem pro přesné a kontrolované dávkování plynu. Součástí balení jsou rovněž 2 startovací bombičky o hmotnosti 16 g. Jedna bombička vystačí přibližně na 6 testů, v závislosti na velikosti vzorku a způsobu dávkování – máte tedy k dispozici materiál zhruba na 12 kontrol hned po rozbalení.
Technické parametry
| Vlastnost |
Hodnota |
| Typ produktu |
Varroa tester s CO2 aplikátorem |
| Materiál |
Odolný plast, kov (dávkovač) |
| Rozměry nádoby |
Ø cca 10 cm, výška cca 15 cm |
| Obsah balení |
Nádoba se sítem, 2× víčko, CO2 dávkovač, 2× 16g bombička |
| Kapacita jedné bombičky |
16 g CO2 (cca 6 testů) |
| Metoda testování |
Krátkodobá anestezie včel pomocí CO2 (neletální) |
| Dopad na včely |
Šetrný – včely se po testu plně zotaví |
| Typ produktu |
Varroa tester s CO2 aplikátorem |
| Metoda testování |
Krátkodobá anestezie CO2 (neletální) |
| Materiál nádoby |
Odolný plast |
| Materiál dávkovače |
Kov |
| Rozměry nádoby |
Ø cca 10 cm, výška cca 15 cm |
| Obsah balení |
Nádoba se sítem, 2 víčka, CO2 dávkovač, 2 bombičky 16 g |
| Kapacita jedné bombičky |
16 g CO2 / cca 6 testů |
| Dopad na včely |
Šetrný, plné zotavení po testu |
Tester využívá principu krátkodobé narkózy oxidem uhličitým, při níž dojde k uvolnění úchopu tarzálních přísavek roztoče Varroa destructor na kutikule hostitele. Po aplikaci CO2 a následném protřepání propadnou foretičtí roztoči přes kalibrované síto na dno nádoby, kde je lze snadno kvantifikovat. Doporučený vzorek činí přibližně 200–300 včel odebraných z plodového tělesa. Získaný údaj o přirozeném spadu na vzorek umožňuje stanovit procentuální infestaci včelstva a kvalifikovaně rozhodnout o načasování antivaroázního ošetření. Metoda je plně neletální, včely se po expozici na čerstvém vzduchu spontánně zotaví a lze je reintrodukovat zpět do úlu bez negativního vlivu na kondici včelstva.
Varroa tester s CO2 dávkovačem je jedním z nejpraktičtějších nástrojů, které si můžete do včelařské výbavy pořídit. Největší výhodou je, že při zjišťování míry napadení kleštíkem neztratíte jedinou včelu. Na rozdíl od metody smyvu v lihu či saponátu zde včely pouze krátkodobě usínají a po testu se vracejí plně živé zpět do úlu. To oceníte zejména u menších, oddělkových nebo oslabených včelstev, kde je každá včela na wagě zlata.
Celý test provedete přímo na stanovišti během několika minut, bez jakékoli přípravy navíc. Stačí nabrat vzorek včel, aplikovat krátký pulz CO2, jemně protřepat a spočítat spadlé roztoče. Díky tomu můžete monitoring provádět pravidelně v průběhu celé sezóny a léčbu načasovat přesně tehdy, kdy je skutečně potřeba. Balení navíc obsahuje dvě startovací bombičky, takže hned po rozbalení máte materiál zhruba na dvanáct kontrol. Jde o investici, která se rychle vrátí v podobě zdravějších a silnějších včelstev.
Pokud jste se včelařením teprve začínáte, možná jste už slyšeli o tom, že největším nepřítelem včel je drobný parazit zvaný kleštík. Je to maličký roztoč, který se přisaje na tělo včely a oslabuje ji. Když se ve včelstvu příliš rozmnoží, může celé společenstvo vážně poškodit, nebo ho dokonce zahubit. Proto je důležité pravidelně kontrolovat, kolik těchto parazitů ve vašich úlech je, a podle toho se rozhodnout, jestli je čas na léčení.
A přesně k tomu slouží tento tester. Funguje to jednoduše. Z úlu odeberete hrst včel a dáte je do speciální plastové nádoby, která má uvnitř jemné sítko. Pak pomocí přiloženého dávkovače pustíte dovnitř trochu plynu, konkrétně oxidu uhličitého. Ten včely na krátkou chvíli uspí, podobně jako když usnete vy při narkóze u zubaře. Spolu se včelami usnou i paraziti, kteří na nich sedí, a protože se jim uvolní úchop, po jemném zatřepání spadnou dolů přes sítko na dno nádoby. Tam je snadno spočítáte a zjistíte, jak moc je včelstvo napadené.
To nejlepší na celé věci je, že včely při tom vůbec neumírají. Jakmile je po testu vyložíte na čerstvý vzduch, během chvilky se probudí a vy je vrátíte zpět do úlu, jako by se nic nestalo. V balení najdete všechno, co potřebujete, tedy nádobu se sítkem, dvě víčka, dávkovač plynu a dvě malé bombičky. Každá bombička vám vystačí zhruba na šest testů, takže hned od začátku máte dost materiálu na to, abyste si postup v klidu vyzkoušeli a naučili se s testerem pracovat.
-
Jak Varroa tester s CO2 dávkovačem funguje?
Do plastové nádoby se odebere vzorek včel z plodového tělesa. Po uzavření se pomocí CO2 dávkovače vpustí do nádoby oxid uhličitý, který krátkodobě uspí jak včely, tak roztoče kleštíka včelího (Varroa destructor). Po jemném protřepání spadlí roztoči propadnou přes jemné síto na dno nádoby, kde je snadno spočítáte. Včely se po krátké chvíli na čerstvém vzduchu proberou a lze je vrátit zpět do úlu.
-
Přežijí včely testování bez újmy?
Ano. Na rozdíl od metody smyvu v lihu, při které se vzorkované včely usmrcují, CO2 metoda včely pouze krátkodobě znehybní (uvede do dočasné anestezie). Po vystavení čerstvému vzduchu se včely samy proberou a můžete je bez jakékoli újmy vrátit zpět do včelstva.
-
Kolik včel je potřeba na jeden test?
Pro spolehlivý výsledek se standardně doporučuje odebrat vzorek přibližně 200–300 včel z plodového plodiště. Tento počet umožňuje dostatečně přesně stanovit míru napadení kleštíkem včelím ve včelstvu.
-
Co všechno je součástí balení?
Balení obsahuje pevnou plastovou nádobu s přesnou mřížkou (sítem), dvě víčka pro bezpečnou manipulaci, kovový CO2 dávkovač a 2 startovací bombičky o hmotnosti 16 g. Po rozbalení tedy máte vše potřebné k okamžitému zahájení testování.
-
Na kolik testů vystačí jedna CO2 bombička?
Jedna 16g bombička vystačí přibližně na 6 testů, v závislosti na velikosti vzorku a způsobu dávkování. Součástí balení jsou 2 bombičky, takže ihned po rozbalení máte materiál zhruba na 12 kontrol.
-
Lze dokoupit náhradní CO2 bombičky?
Ano. Tester využívá standardní 16g CO2 bombičky, které jsou běžně dostupné jako náhradní náplně. Po spotřebování startovacích bombiček z balení si jednoduše pořídíte nové a můžete pokračovat v monitoringu.
-
Jak často bych měl monitoring kleštíka provádět?
Doporučuje se provádět pravidelný monitoring v průběhu celé včelařské sezóny – zejména na jaře po prvním rozvoji včelstev, v létě před snůškou i po ní a na konci sezóny před podzimním ošetřením. Díky šetrnosti CO2 metody lze testovat opakovaně bez negativního dopadu na včelstvo.
-
Jak se na základě výsledku testu určí, zda je nutné zahájit léčbu?
Po testu spočítáte spadlé roztoče na dně nádoby a vypočítáte procentuální míru napadení (počet roztočů děleno počtem včel ve vzorku × 100). Obecně se za kritickou hranici považuje napadení přibližně nad 3 %, kdy je vhodné co nejdříve přistoupit k ošetření včelstva některou z povolených metod léčby varroázy.
-
Je tester vhodný i pro začínající včelaře?
Rozhodně ano. Obsluha testeru je velmi jednoduchá, nevyžaduje složitou přípravu ani speciální vybavení. Test zvládnete provést přímo na stanovišti během několika minut. Neinvazivní princip navíc oceníte zejména u menších nebo oslabených včelstev, kde je důležitá každá včela.
-
Jaké jsou rozměry testeru?
Nádoba testeru má průměr přibližně 10 cm a výšku asi 15 cm. Jedná se o kompaktní pomůcku, kterou snadno přenesete na jakékoli stanoviště a pohodlně s ní budete manipulovat přímo u úlu.