Plastový rámek Langstroth THERMO je vyroben z plastu odolným teplotám do 100 stupňů. Plastový rámek Langstroth je tedy vhodný do vařáků na vosk. Není vhodný do slunečních tavidel. Po vyvaření ve vařáku jej doporučujeme nepokládat a nechat jej vyset (například v nástavku), aby nedošlo ke zkroucení. Plastový rámek Langstroth THERMO je v jednom kusu, tedy rámek a mezistěna jsou spojeny.

Návod k použití plastového rámku Langstroth THERMO

Před prvním použití

Zakoupené rámky Langstroth THERMO doporučujeme před prvním použitím opatřit vrstvou včelího vosku. Pro nanášení doporučujeme použít váleček nebo štětec. Při nanášení válečkem používáme váleček z nylonu. Nanášejte vosk rozehřátý na teplotu 70 - 85°C. Ideální vosk pro nanášení je vosk z nových mezistěn. Reliéf buněk musí být i po natření zachován!

Technologie odvíčkování

Odvíčkování zastavěného plastového rámku se provádí běžným způsobem běžnými nástroji. Pro odvíčkování můžete použít odvíčkovací vidličky, nože, válečky, ale také odvíčkovací zařízení.

Postup vytáčení medu

Vytáčení medu se provádí běžným způsobem, medometem. Plastová mezistěna plastového rámku je pevnější než mezistěna vosková což umožňuje vyšší otáčky při vytáčení.

Odstranění starého vosku rámku Langstroth THERMO

Staré dílo se odstraňuje špachtlí, anebo ve vařáku na vosk. Při použití vařáku na vosk doporučujeme na rámky opět nanést slabou vrstvu vosku.

Test plastových rámků a jejich materiálů

Testovali jsme různé materiály plastových rámků. Výsledek byl překvapivý. Včely nedělaly rozdíly mezi materiály. Pokud, ale v úly byly rámky s mezistěnou, včely je preferovaly (je třeba zaplnit úl plastovými rámky). Potření rámku voskem pak stavbu urychlylo.

Ukázka nanášením vosku na plastové rámky

Asi to je spíše subjektivní, ale ryhclejší práce nám připadala s válečkem. U štětce bylo nutné častné namáčení ve vosku.